Biuro Obsługi Interesantów

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego

ul. Starościńska 4A, 22-100 Chełm
Zobacz na mapie

Biuro czynne w godzinach:
poniedziałek   10:00-16:00
wtorek-piątek  10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: (82) 564 50 11

Adres e-mail:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Statut | Sprawozdania | Dane podmiotu

Wspierają nas

 

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego cały czas usilnie stara się o to, żeby urzeczywistnić swój ważny plan – budowę Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego. Projekt jest gotowy, pozwolenie ze Starostwa Powiatowego w Chełmie również. Ale potrzeba jeszcze dużo pieniędzy.

Jeszcze w czerwcu informowaliśmy o tym, że podczas spotkania Rady ds. Budowy Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach przedstawiono projekt budowy planowanego w Nowinach (gm. Chełm) obiektu.

Centrum będzie miało powierzchnię 3400 mkw i ma być kilku segmentowym parterowym budynkiem. W jego skład ma wejść: Dom Opieki Hospicyjnej, Dom Opieki Długoterminowej i Dom Opieki Wyręczającej. 800 mkw. mają zająć mieszkalne jedno- i dwuosobowe pokoje o pow. 25-30 mkw., z łazienką (31 pokoi). Oprócz tego zaplanowane są gabinety (26), izolatki (2), pomieszczenia biurowe (4), magazynowe, sala konferencyjna, kaplica, szatnie oraz zaplecze dla personelu. Placówka będzie mogła pomieścić nawet 60 pensjonariuszy. W Centrum będzie również miejsce dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów. Będą oni mogli korzystać z różnych zajęć, rehabilitacji i opieki, zarówno medycznej, jak i duchowej.
 

Wiadomości Lokalne Radia Bon Ton


Realizacja audio: Eliza Kudelska-Nowosad / Radio Bon Ton 104,90FM
 

Jak wspominał na spotkaniu Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia, architekt Maciej Maciejewski starał się, aby budynek był funkcjonalny i elastyczny. Dlatego wstawione będą nośne ściany zewnętrzne i jedna działowa. Podopieczni mają się czuć w nim dobrze, więc cały obiekt będzie wyglądał jak uzdrowisko.

– Pomysł budowy takiej placówki zrodził się już wiele lat temu. My, czyli Stowarzyszenie ks. Malinowskiego, prowadzimy działalność od 12 lat. Przez ten czas opiekowaliśmy się wieloma osobami z chorobami nowotworowymi i przewlekłymi. Wspieraliśmy też osoby, które nie miały odpowiednich warunków mieszkaniowych, a ich rodziny były daleko i nie mogły się zajmować chorymi bliskimi. Często zadawano nam pytanie, czy nie mamy obiektu stacjonarnego, gdzie można by było w godnych warunkach umieścić chorego. Dlatego postanowiliśmy w końcu go wybudować – mówił Boniecki.

Projekt jest imponujący. Starostwo Powiatowe w Chełmie rozpatrzyło również i wydało zgodę na budowę hospicjum stacjonarnego.

– Dziękuję starostwu, dziękuję też wójtowi gm. Chełm i całej gminie Chełm za zaangażowanie w tę sprawę. Muszę powiedzieć, że samorząd ten wyjątkowo rozumie sprawy drugiego człowieka i wspiera nas we wszelkiego rodzaju problemach i trudnościach. To jest dla mnie wzór samorządowców. I liczymy też na takie spojrzenie innych osób, które mogą wesprzeć, które mogą pomóc, a na razie tego nie zrobiły – przekazał Boniecki.

Teraz pozostaje kwestia finansów. Na budowę hospicjum potrzeba ok. 30 mln zł. Jest to ogromna kwota, dlatego Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego liczy na wsparcie ludzi dobrej woli. Po raz kolejny odbyła się sprzedaż kalendarzy noworocznych. Zysk z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na prace przygotowawcze budowy centrum. Jednak, jak mówi sam Boniecki, wsparcie jest nadal bardzo potrzebne.

– Będziemy dosłownie, ja się nie wstydzę tego słowa, żebrać, prosić o materiały, o inne rzeczy. Zależy nam na tym, żeby ten ośrodek powstał. Żeby osoby, które mają trudną sytuację i nie mogą zająć się swoim chorym, nie mogą zająć się osobą starszą czy niepełnosprawną, mogły znaleźć w tym ośrodku miejsce, żeby tam była opieka całodobowa, duchowa i medyczna. Ale również, żeby mogły tam na chwilę przyjść w ciągu dnia, żeby odpocząć od swoich problemów – dodał prezes stowarzyszenia.

Prośbę o wsparcie finansowe Stowarzyszenie umieściło również na swoim facebookowym profilu, a dokładna wizualizacja Centrum w Nowinach jest dostępna na profilu Hospicjum w Nowinach.

Super Tydzień Chełmski