Biuro Obsługi Interesantów

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego

ul. Starościńska 4A, 22-100 Chełm
Zobacz na mapie

Biuro czynne w godzinach:
poniedziałek   10:00-16:00
wtorek-piątek  10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: (82) 564 50 11

Adres e-mail:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Statut | Sprawozdania | Dane podmiotu

Wspierają nas

 

Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego wzorem lat ubiegłych, wydało kalendarz na nowy rok. Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na budowę pierwszego centrum opieki paliatywnej w powiecie chełmskim.

– Takie wydawnictwo to już nasza tradycja. Kalendarz na rok 2023 jest nieco inny, pokazuje bowiem, jak będzie wyglądało zaplanowane przez nas Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach koło Chełma – mówi Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia.

Chodzi o kilkusegmentowy parterowy budynek, w którym ma powstać 31 pojedynczych i dwuosobowych pokoi mieszkalnych. W ośrodku znajdzie się także m.in. 26 gabinetów, dwie izolatki czy kaplica. Centrum ma być także miejscem rehabilitacji i opieki medycznej dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

Jak tłumaczy prezes Boniecki, stowarzyszenie funkcjonuje jako hospicjum domowe i w ciągu trzynastu lat objęło pomocą kilka tysięcy osób z Chełma i okolic. Jednak coraz częściej rodziny jego podopiecznych zgłaszają potrzebę opieki w formie stacjonarnej.

– Głównym argumentem za takim rozwiązaniem jest to, iż w domu nie mają możliwości zapewnienia ciężko choremu całodobowej medycznej opieki paliatywnej. Ponieważ zarówno w mieście Chełm, jak i okolicznych powiatach nie ma stacjonarnego hospicjum, powstał pomysł budowy przez nas takiej, niezbędnej społecznie placówki – wyjaśnia Tadeusz Boniecki.

Koszt budowy szacowany jest na ok. 30 mln zł. Gotowy jest już projekt inwestycji. W przyszłym roku stowarzyszenie chce rozpocząć prace od wybudowania fundamentów, a pieniądze na ten cel zarezerwowało w swoim budżecie. Hospicjum liczy, że pozostałe środki uda się zebrać dzięki hojności sponsorów i uczestników zbiórki, jaka będzie prowadzona w parafiach w powiatach chełmskim i krasnostawskim oraz na terenie dekanatu Siedliszcze. Kalendarz w minimalnej cenie 10 zł można kupić w parafiach Chełmie i okolicach oraz w siedzibie hospicjum przy ul. Starościńskiej 4A.

Biuro jest czynne w dni robocze w godz. 9-16. Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 82 564 50 11.

Tomasz Maciuszczak
Dziennik Wschodni