Biuro Obsługi Interesantów

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego

ul. Starościńska 4A, 22-100 Chełm
Zobacz na mapie

Biuro czynne w godzinach:
poniedziałek   10:00-16:00
wtorek-piątek  10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: (82) 564 50 11

Adres e-mail:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Statut | Sprawozdania | Dane podmiotu

Wspierają nas

 

Jak każdego roku Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie wydało kalendarz na 2023 rok. Zysk ze sprzedaży przeznaczony będzie na prace przygotowawcze budowy Centrum Wsparcia Hospicyjno- Opiekuńczego w Nowinach koło Chełma.

Wiadomości Lokalne Radia Bon Ton


Realizacja audio: Eliza Kudelska-Nowosad / Radio Bon Ton 104,90FM

– Takie wydawnictwo to już nasza tradycja. Kalendarz na rok 2023 jest nieco inny, pokazuje bowiem, jak będzie wyglądało zaplanowane przez nas Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach – mówi Tadeusz Boniecki prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie.

Centrum ma być kilku segmentowym parterowym budynkiem. W jego skład ma wejść: Dom Opieki Hospicyjnej, Dom Opieki Długoterminowej i Dom Opieki Wyręczającej. Użytkowa powierzchnia budynku ma wynieść 3400 mkw. 800 mkw. mają zająć mieszkalne jedno- i dwuosobowe pokoje o pow. 25-30 mkw., z łazienką (31 pokoi). Oprócz tego zaplanowane są gabinety (26), izolatki (2), pomieszczenia biurowe (4), magazynowe, sala konferencyjna, kaplica, szatnie oraz zaplecze dla personelu. Placówka będzie mogła pomieścić nawet 60 pensjonariuszy. W Centrum będzie również miejsce dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów. Będą oni mogli korzystać z różnych zajęć, rehabilitacji i opieki, zarówno medycznej, jak i duchowej.

Będą tu również prowadzone szkolenia i spotkania z rodzinami, opiekunami i wolontariuszami.

Projekt architektoniczny inwestycji jest już zatwierdzony. Jeszcze tej zimy planowane jest przygotowanie działki pod inwestycję. Na 2023 rok zaplanowano wybudowanie fundamentów, na co środki są już zarezerwowane w budżecie Stowarzyszenia Hospicjum Domowego im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego. Jednak kolejne etapy prac uzależnione są od sponsorów i zebranych środków. Szacunkowy koszt budowy całego Centrum ma wynieść ok. 30 mln zł.

Stowarzyszenie, oprócz błogosławieństwa od J.E. księdza arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, otrzymało też zgodę na zbiórki do puszek przed kościołami parafii dekanatu: Chełm Wschód, Chełm Zachód, dekanatów krasnostawskich oraz dekanatu Siedliszcze.

– Może ktoś zapytać: Dlaczego budujemy tak kosztowną placówkę i to jeszcze w tak trudnych czasach? W ciągu trzynastu lat naszej służby, jako hospicjum domowe, pomocą medyczną objęliśmy już kilka tysięcy osób chorych zarówno z Chełma, jak i nawet odległych gmin powiatu chełmskiego. Dzięki naszej opiece osoby te mogły godnie żyć aż do końca. Od dłuższego czasu rodziny bądź też opiekunowie zgłaszają coraz większą potrzebę objęcia opieką ich chorych ze strony naszego hospicjum, również w formie stacjonarnej. W wielu rozmowach proszą o przyjęcie do hospicjum stacjonarnego. Głównym argumentem za takim rozwiązaniem jest to, iż w domu nie mają możliwości zapewnienia ciężko choremu całodobowej medycznej opieki paliatywnej. Z przykrością musimy im jednak odmawiać, tłumacząc, że prowadzimy tylko hospicjum domowe. Ponieważ zarówno w mieście Chełm, jak i okolicznych powiatach, nie ma stacjonarnego hospicjum, w zarządzie naszego Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego powstał pomysł budowy przez nas takiej, niezbędnej społecznie placówki – dodał Boniecki.

Symboliczna cegiełka może wspomóc Stowarzyszenie. Jeden kalendarz kosztuje 10 zł. Nabyć go można m.in. w parafiach w Chełmie i okolicach (Okszów, Czułczyce, Brzeżno, Żdżanne), a także w biurze hospicjum (ul. Starościńskiej 4 A – czynne w dni robocze od godz. 9.00 do 16.00, tel. 82-564-50-11).

Super Tydzień Chełmski