Biuro Obsługi Interesantów

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego

ul. Starościńska 4A, 22-100 Chełm
Zobacz na mapie

Biuro czynne w godzinach:
poniedziałek   10:00-16:00
wtorek-piątek  10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: (82) 564 50 11

Adres e-mail:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Statut | Sprawozdania | Dane podmiotu

Wspierają nas

 

Stacjonarne hospicjum powstanie w Nowinach pod Chełmem. Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego ma już gotowy projekt Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego.

Ta organizacja pozarządowa od lat opiekuje się osobami chorymi w ich domach.

– Pomysł na stworzenie placówki stacjonarnej zrodził się już wiele lat temu i wynikał z potrzeb, jakie zgłaszają do stowarzyszenia rodziny chorych – mówi prezes Hospicjum Domowego w Chełmie, Tadeusz Boniecki. – My jako hospicjum prowadzimy w Chełmie działalność od 12 lat. Opiekowaliśmy się wieloma osobami z chorobami nowotworowymi, przewlekłymi. Były też osoby, które nie miały odpowiednich warunków mieszkaniowych. Rodziny np. były daleko na Zachodzie, nie mogły się zajmować swoimi chorymi. Stąd też pojawiały się pytania do nas, czy nie mamy obiektu stacjonarnego, gdzie można w godnych warunkach umieścić chorego? Nie mieliśmy takiego obiektu, ale postanowiliśmy go wybudować.
 

Nowoczesne hospicjum zostanie zbudowane pod Chełmem.


 

– Co ciekawe hospicja domowe, które prowadzą komercyjną działalność na terenie Chełma czy powiatu chełmskiego, nie zdecydowały się przez tyle lat na wybudowanie takiej placówki. Dla nas liczy się chory, jego potrzeby. My patrzymy przez pryzmat chorego, a nie przez jego kieszeń i przez pieniądze – podkreśla Tadeusz Boniecki.

– Budynek będzie ukształtowany w formie podkowy – opowiada architekt Maciej Maciejewski. – Otwarty na południe, żeby zapewnić pensjonariuszom możliwość kontaktu ze światłem słonecznym. Oprócz tego będzie tak ukształtowany, że wszystkie pokoje pensjonariuszy będą wychodziły na teren zielony, rodzaj parku. Dookoła tego budynku są lasy. Przewidujemy, że będą tam poprowadzone jakieś ścieżki, będzie możliwość spacerowania.

– Budowa centrum hospicyjno-opiekuńczego w Nowinach to na pewno olbrzymie przedsięwzięcie – podkreśla Tadeusz Boniecki. – Przede wszystkim wymagające zgromadzenia wielu środków finansowych. Jeżeli tych środków nie zgromadzimy to oczywiście będzie trudno realizować tę inwestycję. Tę inwestycję zamierzamy finansować przede wszystkim ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zamierzamy stworzyć tzw. wspomagane społeczności mieszkaniowe, czyli mieszkania dla osób niepełnosprawnych. Poza tym też rozważamy finansowanie ze źródeł Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach Funduszu Sprawiedliwości – jeżeli oczywiście taka możliwość będzie. Poza tym spróbujemy zdobyć środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

– Ponadto powołamy specjalną fundację. Będzie się nazywała „Samotność, cierpienie, nadzieja”. Ta fundacja również zajmie się zbieraniem środków na budowę tejże inwestycji i również na utrzymanie później hospicjum stacjonarnego i całego kompleksu w Nowinach koło Chełma. Fundacja będzie zbierała środki chociażby poprzez wydawanie cegiełek, organizację koncertów, różnych spotkań, w tym dni kultury duchowej w Chełmie – wylicza Tadeusz Boniecki.

– Ogólnie jest to zrobione w ten sposób, że jest moduł recepcyjny, w którym znajdują się podstawowe pomieszczenia obsługi tego hospicjum, takie jak część biurowa, część socjalna dla załogi, pomieszczenia techniczne związane z zaopatrzeniem w ciepło, pomieszczenie dla cateringu – tłumaczy Maciej Maciejewski. – Będzie dość duży magazyn, ponieważ przewiduje się magazynowanie dość dużej liczby łóżek i innych urządzeń potrzebnych pensjonariuszom, które muszą stać w gotowości, oraz garaż na cztery pojazdy. Do tego jest podłączony korytarz w formie podkowy. Od wnętrza podkowy są pomieszczenia dla pensjonariuszy. Na zewnątrz w formie izolacji, zwłaszcza od drogi, przy której powstanie obiekt, są pomieszczenia obsługi medycznej, czyli gabinety, różne pomieszczenia potrzebne pensjonariuszom.

– Mamy obecnie pod opieką piętnastu chorych – mówi Tadeusz Boniecki. – Możemy się zajmować dwudziestoma. Jeżeli jest taka potrzeba oczywiście z fizjoterapeutą, bo nie do każdego może dojeżdżać nasz lekarz. Jeszcze do końca czerwca mamy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale i tak będziemy swoje robili, czyli będziemy się zajmowali potrzebującymi.

Planowana powierzchnia użytkowa hospicjum stacjonarnego to 3400 mkw. Pokoje będą 25-, 30-metrowe z łazienką, jedno lub dwuosobowe. Ma ich być ok. 30. Projekt zakłada 26 gabinetów dla pracowników medycznych.

Koszt budowy hospicjum to ok. 30 mln zł.

Polskie Radio Lublin