Biuro Obsługi Interesantów

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego

ul. Starościńska 4A, 22-100 Chełm
Zobacz na mapie

Biuro czynne w godzinach:
poniedziałek   10:00-16:00
wtorek-piątek  10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: (82) 564 50 11

Adres e-mail:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Statut | Sprawozdania | Dane podmiotu

Wspierają nas

 

Ciężko chorzy mieszkańcy Chełma i powiatu chełmskiego będą mieli hospicjum stacjonarne na miarę XXI wieku. Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. Kazimierza Malinowskiego, które będzie realizować inwestycję, ma już projekt architektoniczny placówki. Hospicjum stacjonarne powstanie w Nowinach w gminie Chełm na działce o powierzchni 2 i pół hektara, otoczonej lasem. Koszt inwestycji to około 25 mln złotych.

Podczas spotkania Rady ds. Budowy Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach, które odbyło się w środę, 8 czerwca, w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej został omówiony i zaprezentowany projekt planowanej inwestycji. Była również dyskusja nad projektem oraz sposobami jego finansowania. Istotny jest fakt, że ta inwestycja wpisana jest na listę inwestycji strategicznych w gminie Chełm i powiecie chełmskim.

fot. Jolanta Masiewicz

– Projekt planowanej inwestycji został udostępniony bezpłatnie przez firmę Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej ze Swarzędza, która projektowała hospicjum stacjonarne w Środzie Wielkopolskiej. Cieszymy się bardzo, bo koszt takiego projektu to 300 tys. złotych. Ten projekt został zaktualizowany i dostosowany do chełmskich realiów – mówi Tadeusz Boniecki prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie.

Budynek jest parterowy o zabudowie modułowej. Powierzchnia użytkowa tego budynku to 3400 mkw., w tym 800 mkw. zajmować będą pokoje mieszkalne. Będzie 31 jedno i dwuosobowych pokoi mieszkalnych o pow. 25 – 30 mkw. z łazienką. Zaplanowano 26 gabinetów, 2 izolatki, 4 pomieszczenia biurowe, magazynowe, salę konferencyjną, kaplicę, zaplecze dla personelu, szatnie itp. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
 

 

-Ten projekt jest w proporcji 5 do 2 większy od oryginału. Budynek został tak zaprojektowany, aby przez większość dnia pensjonariusze mieli dostęp do światła słonecznego, co jest bardzo ważne w przypadku osób terminalnie chorych – podkreślał architekt Maciej Maciejewski podczas prezentacji projektu Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach.

W budynku mają być zastosowane najnowsze systemy ekologiczne, min. rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza, a także nowoczesne systemy przywoławcze w pokojach pensjonariuszy.

Wstępnie koszt tej inwestycji szacowany jest na 25 mln złotych. Niestety nie ma szans na pozyskanie pieniędzy unijnych, ponieważ Unia Europejska nie finansuje tego typu obiektów. Jest jednak szansa na dofinasowanie projektu przez PEFRON oraz różnych środków ministerialnych. Ponadto powołana zostanie fundacja, która będzie zbierała środki na budowę – min. wydając cegiełki. Stowarzyszenie zamierza też starać się o sponsora strategicznego tej inwestycji.

– Jest też błogosławieństwo ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika na trud budowy naszego Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach wraz ze zgodą na zbiórki do puszek przed kościołami w parafiach dekanatów Chełm Wschód, Chełm Zachód, dekanatów krasnostawskich oraz dekanatu Siedliszcze – podkreśla prezes Tadeusz Boniecki.

Jolanta Masiewicz
chelm.naszemiasto.pl