Biuro Obsługi Interesantów

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego

ul. Starościńska 4A, 22-100 Chełm
Zobacz na mapie

Biuro czynne w godzinach:
poniedziałek   10:00-16:00
wtorek-piątek  10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: (82) 564 50 11

Adres e-mail:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Statut | Sprawozdania | Dane podmiotu

Wspierają nas

 

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego nie ustaje w staraniach o to, by w Nowinach powstało Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego. – Projekt już mamy gotowy. Obiekt będzie położony w pięknej okolicy, wśród lasów. Myślę, że osoby chore, które tam w przyszłości trafią, będą miały warunki niemalże domowe – zapewnia Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia.

W ubiegłym tygodniu na spotkaniu Rady ds. Budowy Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach w Chełmskiej Bibliotece Publicznej został przedstawiony projekt budowy planowanego w Nowinach (gm. Chełm) obiektu. Będzie miał powierzchnię 3400 mkw. Znajdować się w nim będą: strefa relaksu, 29 pokoi pensjonariuszy, gabinety medyczne i pomieszczenia obsługi, izolatka, kaplica, miejsce na katering oraz pomieszczenia techniczne, magazynowe i garażowe.

Jak przekazał, architekt Maciej Maciejewski starał się, aby budynek był funkcjonalny i elastyczny. Dlatego wstawione będą nośne ściany zewnętrzne i jedna działowa. Obiekt ma wyglądać jak uzdrowisko, aby podopieczni czuli się w nim dobrze. Jeszcze w tym roku planowane jest wyłonienie w przetargu firmy, która ogrodzi 2,5-hektarową działkę i wykona roboty ziemne konieczne pod wylanie fundamentów.

– Pomysł budowy takiej placówki zrodził się już wiele lat temu. My, czyli Stowarzyszenie ks. Malinowskiego, prowadzimy działalność od 12 lat. Przez ten czas opiekowaliśmy się wieloma osobami z chorobami nowotworowymi i przewlekłymi. Wspieraliśmy też osoby, które nie miały odpowiednich warunków mieszkaniowych, a ich rodziny były daleko i nie mogły się zajmować chorymi bliskimi. Często zadawano nam pytanie, czy nie mamy obiektu stacjonarnego, gdzie można by było w godnych warunkach umieścić chorego. Dlatego postanowiliśmy w końcu go wybudować – dodaje Boniecki.

Wiele hospicjów domowych z naszego regionu, które prowadzą komercyjną działalność, do tej pory nie zdecydowało się na wybudowanie takiej placówki.

– Dla nas liczy się chory, jego potrzeby, a nie jego kieszeń i pieniądze. Nasze hospicjum domowe ma aktualnie pod opieką 15 osób. Możemy się zajmować najwyżej 20 chorymi. Niestety, kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia mamy podpisany tylko do końca czerwca. Fundusz nie wybrał naszej oferty i nie będziemy mogli jeździć do chorych poza teren powiatu chełmskiego. Ale i tak będziemy robić swoje, czyli nadal zajmować się potrzebującymi. Skupimy się tylko na potrzebujących z Chełma i okolic.

Budowa takiego Centrum w Nowinach będzie wielkim przedsięwzięciem. Dlatego potrzebne są na to fundusze. Koszt budowy ma wynieść około 30 mln zł. Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego będzie się starało o dotacje i pomoc ze strony mieszkańców Chełma, ale nie tylko.

Mówi o tym Tadeusz Boniecki:

Super Tydzień Chełmski