Biuro Obsługi Interesantów

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego

ul. Starościńska 4A, 22-100 Chełm
Zobacz na mapie

Biuro czynne w godzinach:
poniedziałek   10:00-16:00
wtorek-piątek  10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: (82) 564 50 11

Adres e-mail:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Statut | Sprawozdania | Dane podmiotu

Wspierają nas

 

Jest już działka, a teraz Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. Ks. Kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie pozyskało bezpłatnie projekt wart 300 tysiące złotych na budowę hospicjum stacjonarnego. To pierwsza tego typu inwestycja w tym regionie.

– Mamy 11 lat doświadczenia w pracy z chorymi. Dojeżdżamy z pomocą nawet 50 kilometrów poza Chełm i doskonale wiemy, że tego typu budowa jest konieczna i bardzo potrzebna – podkreśla Tadeusz Boniecki prezes stowarzyszenia. – Spodobał nam się obiekt w Środzie Wielkopolskiej. Tam też hospicjum buduje stowarzyszenie. Postanowiliśmy pozyskać ten projekt dla naszych potrzeb. Pani prezes skontaktowała nas z firmą projektową Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej. Rozmawialiśmy z prezesem. Jak dowiedział się, że nie będzie to obiekt komercyjny, okazało się, że firma udostępni nam projekt za darmo. Wartość tego projektu jest olbrzymia, bo musielibyśmy przeznaczyć aż 300 tysięcy, żeby go zakupić – opowiada.
 

Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia

Justyna Pietrzyk, rzecznik prasowy

Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta powiatu chełmskiego


 

– Na działce w Nowinach zamierzamy wybudować dom opieki hospicyjnej, dom opieki długoterminowej oraz dzienny dom opieki wyręczającej. To będzie kompleks – wyjaśnia Justyna Pietrzyk, rzecznik hospicjum. – Obiekty będą służyły nie tylko osobom z chorobami nowotworowymi, lecz też sprawnym i niepełnosprawnym w zorganizowanej pomocy dziennego i całodobowego pobytu – dodaje.

– W ubiegłym roku przekazaliśmy na Stowarzyszenie Hospicjum im. ks. Kazimierza Malinowskiego działkę wielkości 2,5 hektara w miejscowości Nowiny. Znajduje się ona tuż obok naszego domu pomocy społecznej – mówi Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta powiatu chełmskiego. – Chętnie przekazaliśmy to wszystko na tak szczytny cel. Tym bardziej, że w naszym powiecie ani blisko w okolicy nie ma tego typu instytucji, a zapotrzebowanie na takową jest ogromne – dopowiada.

– Pierwszym elementem na drodze do budowy było pozyskanie działki, bo nie stać by nas było na komercyjnie kupienie działki za 100 tysięcy, ponieważ utrzymujemy tę działalność tylko i wyłącznie z tak zwanego „1 procenta”. W ubiegłym roku bardzo wielu chełmian i osób z całej Polski przekazało nam 120 tysięcy złotych. To jest bardzo dużo, ale z tych środków musimy głównie utrzymać naszą działalność medyczną – wypowiada się Tadeusz Boniecki.

– Docelowo w hospicjum znajdzie się około 20 łóżek z możliwością rozbudowy budynku i – w razie potrzeby – powiększenia liczby miejsc – opisuje Justyna Pietrzyk. – Będą też miejsce tymczasowego pobytu dla chorych, których rodziny, zmęczone całodobową opieką, będą mogły chociaż na te kilka dni zostawić chorego pod fachową opieką. Dom opieki wyręczającej będzie natomiast pełnił funkcję dziennego domu, w którym osoby starsze bądź niepełnosprawne będą brały udział w różnego rodzaju zajęciach rehabilitacyjnych czy też terapeutycznych – dodaje.

– Nasz obiekt na pewno będzie na miarę XXI wieku. Będą zastosowane najnowocześniejsze systemy czy ogrzewania, czy wymiany powietrza eliminującego bakterie. W 98 procentach oczywiście fotowoltanika – twierdzi Tadeusz Boniecki. – Trzy obiekty w jednym, które będą parterowe, takie jakby połączone ze sobą. Wartość inwestycji to aż 17 milionów. Będziemy budowali modułami. W pierwszej kolejności dom opieki hospicyjnej, a później pozostałe obiekty, o których mówiliśmy. Koszt jednego modułu to około 5 milionów złotych. Chcielibyśmy, żeby projekt został już zakończony do końca tego roku, a w przyszłym roku rozpoczęlibyśmy przynajmniej te wstępne prace przy budowie – wyjaśnia.

Stowarzyszenie zakłada, że kompleks powstanie w ciągu 5 lat od rozpoczęcia budowy. Inwestycja ze względu na to, że organizacja funkcjonuje dzięki funduszom z 1 procenta podatku, ma być symbolem daru chełmian dla chełmian. Dodatkowo stowarzyszenie planuje w przyszłym roku starać się o środki z Unii Europejskiej.

Polskie Radio Lublin