Biuro Obsługi Interesantów

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego

ul. Starościńska 4A, 22-100 Chełm
Zobacz na mapie

Biuro czynne w godzinach:
poniedziałek   10:00-16:00
wtorek-piątek  10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: (82) 564 50 11

Adres e-mail:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Statut | Sprawozdania | Dane podmiotu

Wspierają nas

 

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. Ks. Kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, planuje budowę hospicjum stacjonarnego w Nowinach. Zarząd stowarzyszenia powołał radę do spraw budowy, która będzie organem doradczym na poszczególnych etapach realizacji inwestycji.

Rozpoczęły się przygotowania do budowy hospicjum stacjonarnego w Nowinach pod Chełmem. Nowo powstała rada, składa się z członków honorowych i zwyczajnych i będzie jednolitym grenium doradczym dla zarządu hospicjum. Radę tworzą przedstawiciele duchowieństwa, polityki, medycyny, mediów oraz przedsiębiorcy i adwokaci. Honorowo pracom rady zgodził się przewodniczyć arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, którego w radzie reprezentuje ks. kan. Andrzej Sternik dziekan dekanatu Chełm Wschód. Podczas pierwszego spotkania wybrany został Przewodniczący Rady w osobie Zbigniewa Bajko.

Hospicjum będzie kompleksem składającym się z Domu Hospicyjnego, Domu Opieki Długoterminowej oraz Domu Opieki Wyręczającej. Inwestycja będzie usytuowana na 2,5 hektarowej działce w Nowinach pod Chełmem, którą hospicjum bezpłatnie otrzymało od starostwa powiatowego w Chełmie.

– Chcemy, aby ten obiekt, był pomnikiem wdzięczności całego społeczeństwa regionu chełmskiego, za dar naszego św. Jana Pawła II w przypadające w przyszłym roku stulecie jego urodzin – mówi prezes.

Planowane obiekty, będą służyły nie tylko osobom z chorobami nowotworowymi, lecz i starszym oraz niepełnosprawnym w zorganizowanej pomocy dziennego i całodobowego pobytu. Docelowo w Domu Hospicyjnym znajdzie się około 20 łóżek, z możliwością rozbudowy budynku i w razie potrzeby powiększenia liczby miejsc. Będą też miejsca tymczasowego pobytu dla chorych, których rodziny zmęczone całodobową opieką nad nimi we własnym domu, będą mogły choć na kilka dni zostawić chorego w hospicjum pod fachową opieką i pojechać np. na krótki wypoczynek.

Dom Opieki Wyręczającej będzie pełnił funkcję dziennego domu, w którym osoby starsze, niepełnosprawne będą brały udział w różnego rodzaju zajęciach rehabilitacyjnych i terapeutycznych.

Rada, która została powołana, będzie opiniować i wydawać rekomendacje dotyczące inwestycji na etapie zarówno przygotowawczym jak i realizacji, aż do momentu oddania całego obiektu do użytku. Członkowie rady będą też planować poszczególne etapy inwestycji, poszukiwać źródeł finansowania, jak i pomagać w rozwiązywaniu potencjalnych problemów.

– Tak optymistycznie patrząc, chcielibyśmy, aby hospicjum stacjonarne wraz z obiektami towarzyszącymi powstało w ciągu pięciu lat. Jednak na wybudowanie tych obiektów, w umowie ze starostwem powiatowym w Chełmie mamy dziesięć lat. Jeśli nie wybudujemy w tym czasie, to działka wraca do Skarbu Państwa bez możliwości ubiegania się o odszkodowanie – dodaje Boniecki.

chelm.naszemiasto.pl