Biuro Obsługi Interesantów

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego

ul. Starościńska 4A, 22-100 Chełm
Zobacz na mapie

Biuro czynne w godzinach:
poniedziałek   10:00-16:00
wtorek-piątek  10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: (82) 564 50 11

Adres e-mail:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Statut | Sprawozdania | Dane podmiotu

Wspierają nas

 

Coraz bliżej do rozpoczęcia budowy hospicjum, które ma powstać w Nowinach koło Chełma. Działka została już poświęcona przez ks. biskupa Mieczysława Cisło. Teraz przyszedł czas na plany, projekty i pozyskanie środków na budowę.

– Poświecenie placu to historyczne wydarzenie, rozpoczynające nowy etap w rozwoju dzieła pomocy chorym prowadzonej przez nasze stowarzyszenie – mówi Tadeusz Boniecki, prezes Hospicjum im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie. – Na działce w Nowinach zamierzamy wybudować: Dom Opieki Hospicyjnej, Dom Opieki Długoterminowej oraz Dzienny Dom Opieki Wyręczającej. To bardzo potrzebna społecznie inwestycja. Jest odpowiedzią na potrzeby rodzin mających pod opieką ciężko chorych, w tym osoby z chorobami terminalnymi – dodaje Boniecki.

Działka, na której wybudowane zostanie hospicjum, ma powierzchnię 2,5 ha. Znajduje się za Domem Pomocy Społecznej w Nowinach, przy drodze prowadzącej w kierunku Rudy-Huty. Stowarzyszeniu podarowało ją Starostwo Powiatowe w Chełmie. Na niej, w ciągu pięciu najbliższych lat, powstanie obiekt, którego tak bardzo brakuje. Zdarza się, że na przyjęcie na oddział paliatywny w chełmskim szpitalu, z powodu braku miejsc, chorzy terminalnie muszą bardzo długo oczekiwać. Wielu z nich niestety w międzyczasie umiera. Rodziny chorych, a także oni sami mówią, że czują się niekiedy wykluczeni z pełnego dostępu do opieki paliatywnej i prawa do ochrony zdrowia.

– Hospicjum stacjonarne to bardzo potrzebna społecznie inwestycja. Jest odpowiedzią na potrzeby rodzin mających pod opieką ciężko chorych, w tym chorych terminalnie – mówi Boniecki. – Niech dom hospicyjny w Nowinach będzie darem wszystkich mieszkańców regionu chełmskiego na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły – mówił podczas uroczystości poświecenia placu Boniecki.

Z kolei biskup Mieczysław Cisło wskazał, że pochylenie się nad drugim człowiekiem i okazanie mu pomocy to cechy miłosiernego Samarytanina. Zwracając się do członków zarządu hospicjum, powiedział: – Ofiarowując swój czas i siły osobom chorym terminalnie, staracie się ich życie uczynić mniej trudnym i bardziej godnym. Niech miłość okazywana przez was chorym, będzie dostrzegalnym świadectwem życia chrześcijańskiego.

Obecnie hospicjum domowe ma pod swoją opieką 30 chorych z Chełma i okolicznych gmin powiatu chełmskiego w promieniu ponad 60 kilometrów. Opiekują się nimi lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta i psycholog. Chorzy mogą na nich liczyć przez całą dobę. Za opiekę nic nie płacą.

Stowarzyszenie zbiera pieniądze na zakup ambulansu. Każdy, kto zechce wspomóc zbiórkę, pieniądze może wpłacać on-line przez portal siepomaga lub przelewem tradycyjnym na konto nr 39 1020 1563 0000 5702 0083 6759.

Super Tydzień Chełmski