Biuro Obsługi Interesantów

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego

ul. Starościńska 4A, 22-100 Chełm
Zobacz na mapie

Biuro czynne w godzinach:
poniedziałek   10:00-16:00
wtorek-piątek  10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: (82) 564 50 11

Adres e-mail:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Statut | Sprawozdania | Dane podmiotu

Wspierają nas

 

Na terenie powiatu chełmskiego ma powstać pierwsze stacjonarne hospicjum dla osób przewlekle chorych na raka. Wybudowane zostanie na 2,5 hektarowej działce położonej w Nowinach koło Chełma.

Radni powiatu chełmskiego jednogłośnie wyrazili zgodę na przekazanie darowizny dla Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, które zajmie się budową stacjonarnego hospicjum.

Nieruchomość stanowi niezabudowaną działkę, w skład której wchodzą grunt orny V klasy, a także las, grunty zadrzewione i zakrzaczone. Obecnie nieruchomość jest nie zagospodarowana i nie użytkowana, nie przynosi też dochodu. Teren położony jest w granicach Chełmskiego Parku Krajobrazowego.

Powstanie duży kompleks
W planach jest budowa obiektu hospicjum stacjonarnego wraz z obiektami towarzyszącymi takimi jak dom opieki dugoterminowej i tymczasowej dla chorych terminalnie i przewlekle. Pacjenci będą tam mogli znaleźć opiekę na stałe bądź np. w czasie wyjazdu członków rodziny na urlop.

Tadeusz Boniecki prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe w Chełmie podziękował radnym powiatu i starostom za życzliwość i pomoc w zrealizowaniu tego niezwykłego za¬dania w postaci darowizny działki.

Jak podkreślał decyzja o budowie takiego obiektu jak hospicjum stacjonarne niebyła łatwa. Jednak tego wymagali ludzie, którymi Stowarzyszenie się opiekuje.

– Szczególnie w wioskach powiatu chełmskiego chorzy pozbawieni są opieki paliatywnej. Lekarze rodzinni boją się im przepisywać recepty na leki przeciwbólowe, nie mówiąc już o innych dramatach, których jesteśmy świadkami – mówił Tadeusz Boniecki.

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe istnieje od dziesięciu lat. Zajmuje się przewlekle chorymi z terenu Chełma i powiatu chełmskiego. Pomoc jest świadczona w domach pacjentów. Hospicjum utrzymuje się z darowizn i odpisu 1 procenta podatku. Rocznie dysponuje kwotą ponad 100 tys. zł. To zbyt mało, by wybudować dom opieki. Dlatego Stowarzyszenie zamierza ubiegać się o uzyskanie funduszy z różnych źródeł.

– Będziemy starać się o środki unijne i ministerialne. Mamy też zapewnienie jednej chełmskiej firmy, że przekaże nam materiały na całość inwestycji. Sadzę, że będzie to firma strategiczna dla naszej budowy – podkreślał Boniecki.

Został już podpisany akt notarialny, który jest formalnym przekazaniem darowizny na rzecz hospicjum. Wszelkie koszty związane z przeniesieniem prawa własności oraz koszty wieczystoksięgowe zostały pokryte przez obdarowanego, czyli Stowarzyszenie Hospicjum Domowego.

chelm.naszemiasto.pl