Biuro Obsługi Interesantów

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego

ul. Starościńska 4A, 22-100 Chełm
Zobacz na mapie

Biuro czynne w godzinach:
poniedziałek   10:00-16:00
wtorek-piątek  10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: (82) 564 50 11

Adres e-mail:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Statut | Sprawozdania | Dane podmiotu

Wspierają nas

 

– To pomysł, który zrodził się z uwagi na zapotrzebowanie społeczne, nie nasze widzimisię. Społeczeństwo się starzeje i tego typu placówka jest nam niezbędna – mówi prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe Tadeusz Boniecki. – Dzięki życzliwości władz nasze plany stają się coraz bardziej realne.

Plan na ten roku to przejęcie działki i wykonanie projektu budowlanego. Prezes stowarzyszenia jest już po rozmowach z władzami gminy Chełm oraz starostwa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, hospicjum powstanie w Nowinach pod Chełmem.

– Działka, o której mówimy, należy do Skarbu Państwa, ale jest w zarządzie starosty. Wraz z wójtem gminy Chełm wyrazili zainteresowanie i aprobatę dla naszego przedsięwzięcia. Z tego, co wiem, zarząd powiatu już przegłosował nieodpłatne przekazanie tego terenu, teraz decyzja w rękach radnych – tłumaczy Tadeusz Boniecki. – Decyzja władz była szybka. Także dostrzegają potrzebę powstania hospicjum. Będą przecież z niego korzystać nie tylko mieszkańcy Chełma, ale i powiatu.

Działka wskazana przez władze samorządowe ma pow. ok. 5 ha. Ze wstępnych konsultacji wynika, że budynek zajmie ok. 2 ha, reszta terenu zostanie zagospodarowana zielenią.

– Chcielibyśmy, aby wokół hospicjum powstał park, który ma współgrać z całym otoczeniem – tłumaczy Boniecki.

Koszt wybudowania takiego obiektu to kilka milionów złotych. Stowarzyszenie na razie nie dysponuje pieniędzmi na ten cel, ale ma nadzieję, że uda się pozyskać zewnętrzne źródło finansowania, a także uzyskać wsparcie ze strony społeczności lokalnej.

Obecnie Stowarzyszenie Hospicjum Domowe opiekuje się chorymi w ich domach. Zajmuje się tym zespół hospicyjny, który tworzą: lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog. W miarę potrzeb stałą pomocą służy również prawnik, pracownik socjalny i kapelan hospicjum.

– Naszym celem jest niesienie pomocy chorym znajdującym się w terminalnej fazie choroby – głównie nowotworowej i chorym przewlekle – oraz ich rodzinom. Obecnie w domach opiekujemy się 25 chorymi – wyjaśnia prezes Boniecki.

Sprzęt z wypożyczalni hospicjum udostępniany jest chorym bezpłatnie. Za opiekę medyczną i wszelkie zabiegi rodzina chorego również nie płaci.

– W mieście i powiecie chełmskim nie ma jeszcze placówki stacjonarnej. A taka jest nam bardzo potrzebna. Społeczeństwo się starzeje, przybywa osób z chorobami nowotworowymi. Coraz częściej zdarza się, że rodzina nie jest w stanie w domu opiekować się samodzielnie ciężko chorą osobą. Dlatego, aby zapewnić choremu godne życie, potrzebne jest stacjonarne hospicjum z pełną i fachową kadrą medyczną – dodaje Boniecki. – Nie mamy kontraktu z NFZ, ale dzięki środkom pozyskanym z 1 procenta nasza opieka medyczna jest całkowicie bezpłatna i możemy służyć pomocą chorym nie tylko z Chełma, lecz i powiatu.

Super Tydzień Chełmski