Biuro Obsługi Interesantów

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego

ul. Starościńska 4A, 22-100 Chełm
Zobacz na mapie

Biuro czynne w godzinach:
poniedziałek   10:00-16:00
wtorek-piątek  10:00-14:00

Kontakt telefoniczny: (82) 564 50 11

Adres e-mail:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Statut | Sprawozdania | Dane podmiotu

Wspierają nas

 

Stowarzyszenie zamierza wybudować hospicjum stacjonarne, dom opieki długoterminowej oraz dom dla osób starszych.

Działające w Chełmie Stowarzyszenie Hospicjum Domowe planuje budowę obiektu. Jak mówi prezes hospicjum Tadeusz Boniecki – Byłby to cały kompleks im ks. kan. Kazimierza Malinowskiego.

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe swoją opieką otacza osoby z terenu Chełma z chorobami nowotworowymi i przewlekłymi. W stowarzyszeniu opiekę medyczną w domach sprawuje lekarz opieki paliatywnej. Dodatkowo chorymi w ich środowisku zajmuje się fizjoterapeuta i pielęgniarka, a także psycholodzy oraz w miarę potrzeb ksiądz.

Jest szansa, że w najbliższych latach w Chełmie powstanie hospicjum stacjonarne. O budowę obiektu zabiega stowarzyszenie i szuka środków na ten cel. Działka już jest.

– Działkę mamy po ks. kan. K. Malinowskim – naszym patronie. Na tej działce zamierzamy wybudować hospicjum stacjonarne, dom opieki długoterminowej oraz dom dla osób starszych. Byłby to cały kompleks im ks. kanonika Kazimierza Malinowskiego – mówi Tadeusz Boniecki, prezes hospicjum.

Prezes tłumaczy, że jeszcze w tym roku stowarzyszenie chce dopiąć wszelkiego rodzaju spraw prawnych związanych z tą działką.

– Budowę chcielibyśmy rozpocząć w 2018 roku, jeżeli oczywiście pozwolą nam na to możliwości finansowe. Ten rok przeznaczymy na przygotowania. Jeżeli rozpoczniemy budowę hospicjum, to chcemy to zrealizować w ciągu około 2 lat – wyjaśnia Boniecki.

Stowarzyszenie planuje pozyskać na ten cel środki unijne, a także organizować zbiorki publiczne. Ma też nadzieję na finansowe wsparcie z ministerstwa. – Zamierzamy powołać specjalną radę osób, które wspierałyby nas w zbieraniu środków na ten cel. Chcemy, aby to było dzieło nie tylko naszego stowarzyszenia, ale wszystkich mieszkańców naszego miasta – mówi prezes.

Wiadomo już, że budowa obiektu pochłonie miliony. Przykładowo podobny kompleks w Sosnowcu wybudowano za około 5 mln zł. Nie ma jednak wątpliwości, że hospicjum jest potrzebne, zwłaszcza, że na terenie Chełma nie ma takiego obiektu.

– Jeżeli chcielibyśmy skorzystać ze środków unijnych to na wkład własny musielibyśmy mieć około 800 tys. złotych. Są to bardzo duże koszty, dodam, że w ubiegłym roku z 1% otrzymaliśmy około 70 tys. złotych – co nam praktycznie wystarcza na prowadzoną przez nas działalność medyczną dla naszych podopiecznych – dodaje Tadeusz Boniecki. – Będziemy też starać się , aby dostać pieniądze na opiekę domową hospicyjną z innych źródeł, wtedy pieniądze, które otrzymalibyśmy z 1% moglibyśmy przeznaczyć na przygotowanie budowy hospicjum stacjonarnego.

Dla tych, którzy chcieliby wesprzeć budowę hospicjum w Chełmie:

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe
im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego,
ul. Lwowska 12/4, 22-100 Chełm

Nazwa oraz numer rachunku bankowego:
Powszechna Kasa Oszczędności
Bank Polski SA – Oddział 1 w Chełmie
nr rachunku: 39 1020 1563 0000 5702 0083 6759

nr KRS: 0000342853

Justyna Pietrzyk
chelm.naszemiasto.pl